یادگیری ماشین چگونه صنعت بیمه را تحت تاثیر قرار می دهد

با وجود اینکه مفهوم و تعریف هوش مصنوعی همزمان با بلوغ فناوری درحال شکلگیری مجدد است اما به طور کلی مقصود از هوش مصنوعی ساختن ماشین هایی است که همانند انسان فکر میکنند. با توجه به اینکه صنعت بیمه همواره  با تولید حجم بالای داده همراه بوده بدیهی است که استفاده از هوش مصنوعی در آن مورد توجه است.

برخی از روشهایی که صنعت بیمه در حال تغییر شکل است :

مشاوره بیمه و خدمات مشتریان

ماشینها تاثیر بسزایی در ارایه خدمات با کیفیت به مشتریان همچون ارایه مشاوره و پیشنهاد به مشتریان برای انتخاب طرح مناسب بیمه دارند. بر اساس امار مشتریان مشکلی با تعامل با یک برنامه روبات را ندارند و 74 درصد از آنها خوشحال می شوند تا از یک مشاوره بیمه تولید شده توسط کامپیوتر استفاده کنند.

امروزه مشتریان انتظار خدمات شخصی سازی شده دارند و هوش مصنوعی این نوع خدمات را با بازبینی پروفایل کاربران و ارایه پیشنهادات در رابطه با محصولات متنوع که مناسب کاربر هستند، مقدور می نماید. همچنین ربوت های چت که می توانند به سوالات ساده مشتریان پاسخ دهند در این صنعت جای خود را باز کرده اند.

پردازش ادعا ها و تراکنش ها

به عنوانی یکی از صنعت های با بروکراسی های بسیار صنعت بیمه سالانه با حجم بسیاری از ادعا و درخواست از طرف مشتریان مواجه است. هوش مصنوعی برای بهبود این فرایند در صنعت بیمه از گزارش اولیه تا برقراری ارتباط با مشتری استفاده می گردد. در برخی از موارد این ادعا ها نیاز به تعامل با انسان ندارد. شرکتی هایی که از این سیستم ها استفاده می نمایند از کیفیت ارایه خدمات و کاهش هزینه زمانی بررسی ادعاهای مشتریان بهره مند شده اند.

مبارزه با تخلف

اگر صنعت پرداخت بتواند به صورت کارامد با تخلف برخورد نماید این امر تاثیر بسزایی در سود دهی شرکت های فعال در این حوزه خواهد داشت. در ایالات متحده اداعا های غیر صادقانه و همراه با تقلب سالانه نزدیک به 40 میلیارد دلار هزینه دارد این در حالیست که در انگلیس روزانه 350 مورد تخلف در حوزه بیمه کشف می شود. الگوریتم های هوش مصنوعی میتوانند این نوع تخلف های را تشخیص داده و آن را برای تحقیقات بیشتر برای انسان در صورت نیاز تفکیک کنند. این امکان به شرکت های بیمه این امکان را میدهد تا بسیار سریعتر با این نو مشکلات برخورد نمایند.

فناوری بیمه (InsureTech ) در حال تغییر صنعت بیمه

استارت آپ ها و نوآوران این حوزه دریافتند که پتانسیل برنامه های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت بیمه باعث رونق این حوزه خواهد شد که یکی از بخشهای در حال توسعه سریع شاخه فناوری های مالی است. خدمات متنوعی در این حوزه در حال معرفی هستند که نوع ارایه خدمات این حوزه را تحت الشعاع قرار می دهند.

صنعت بیمه همسو با نوآوری ها و پیشرفت های صورت گرفته  در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای ارایه راه کارهای هوشمندانه و مدل های بهبود یافته خدمات پیشرفت خواهد کرد.

منابع :

وب سایت forbes