جوکدک به یک کامپیوتر آموخت تا موسیقی بسازد

پنج سال قبل ، اِد رکس ؛ موسیقیدان و آهنگساز در سخنرانی با عنوان ” مقدمه ای بر علوم کامپیوتر”در دانشگاه هاروارد حضور داشت.

سخنرانی رکس را شگفت زده کرد ، کسی که با مدرک موسیقی از دانشگاه کمبریج فارغ التحصیل شده بود و هیچ چیز راجع به کد نویسی نمیدانست.  به گفته خودش : ” پس از آن تصمیم گرفتم کامپیوتر را برای نوشتن موسیقی ، بیاموزم “.

5 سال بعد رکس ، سرپرست اجرایی و بنیانگذار ” جوکدک ”  هست ؛ هوش مصنوعی آهنگساز ، که میتواند طرح سفارشی موسیقی اصیل را در ثانیه ای بنویسد. برنامه توسط رکس و تیم 17 نفره موسیقیدان ها و مهندسین نرم افزار در لندن خلق ، و به نام ” جوکدک مِیک ” نامگذاری شد. ترکیباتش توسط  گوگل و موزه تاریخ طبیعی در تبلیغات و اصوات  تبلیغاتی استفاده شده است. فناوری پشتیبانی کننده جوکدک نیم قرن یا بیشتر وجود داشته اما جوکدک یکی از اولین کمپانی هایی ست که برای خالقان موسیقی غیر حرفه ای ، دسترسی را آسان ساخت.

به گفته رکس : ما میخواهیم هر کسی که موسیقیدان نیست قادر به برقراری ارتباط با این باشد و بگوید ؛ این همان چیزیست که من میخواهم موسیقی من باشد .

هوش مصنوعی اهنگساز جوکدک ، موسیقی اش را نت به نت سریعتر از لوپ مینویسد. کاربر میتواند از هفت سبک موسیقی شامل : پاپ ، اَمبینت ، و راک ( دو حالت ) و دو اینسترومنتال و سه تمپو استفاده کند. و در مرحله نهایی برای کنترل صداهای آهنگ همچنین میتوانند تعداد بیت ها را در هر دقیقه و طول هر آهنگ را به طور دقیق تعیین کنند.

به گفته رکس : ما میتوانیم تعداد بی نهایت موسیقی اصیل بنویسیم ، و برای هر ویدویی در اینترنت موسیقی منحصر به فرد قرار دهیم .

جوکدک در مجموع ، 2.5 میلیون پوند در سه دوره ، افزایش بودجه داشته است که اخیرا توسط Cambridge Innovation Capital رهبری شد. سرمایه گذاران دیگر عبارتند از : Backed VC 30 میلیون یورو (23 میلیون پوند) ؛ صندوق اروپایی که ماه گذشته راه اندازی شد ، و همچنین Playfair Capital، در ظاهر اینجا و Dojo سرمایه گذاری کرده است.

بنا بر صحبت های رکس :  ” پایگاه اصلی کاربر” محصول ، سازنده های ویدئوهای آنلاین هست. او گفت: “بازار ما سازندگان یوتیوب و افرادی است که ویدئو ها را می سازند. ما یک هسته ای از این افراد ایجاد کردیم که هر ماه به ما سر میزنند .هر کاربر میتواند تا زمانی که آنها جایی از ویدیو به جوکدک اعتبار بدهند ، موسیقی رایگان خلق کند. رکس میگوید : برنامه ما ادامه پیشنهاد به کسانی ست که برای ویدئو های آنلاین نیاز به موزیک دارند. به جای کسب درامد از خدمات پایه ، جوکدک برنامه دارد تا از آژانس های ویدویی و بازار تبلیغات درامد کسب کند. با توجه توضیحات رکس ، ترکیبات جوکدک انعطاف بیشتری نسبت به موزیک های معمولی ارائه می دهند. سازندگان مجبور نیستند درباره حق چاپ و یا پرداخت حق امتیاز نگران باشند. اما مهمتر از همه، “جوکدک مِیک ” سازندگان را قادر می سازد که موسیقیشان دقیقا چگونه به نظر برسد .

رکس گفت: “از آنجا که موسیقی ما توسط هوش مصنوعی نوشته شده است، شما می توانید چگونگی دقیق آنرا آن را انتخاب کنید.”

در چند هفته آینده جوکدک یک ویژگی جدید ارائه می کند که کاربران را قادر می سازد تا میلی ثانیه دقیق را انتخاب کنند تا زمانی که آنها می خواهند آهنگ را به اوج خود برسانند یا رها کنند تا کنترل بیشتری بر قطعه موسیقیشان داشته باشند. هوش مصنوعی هنوز در حال یادگیری است: همانطور که توسعه می یابد، قادر خواهد بود انواع مختلفی از صداها و ژانرها را تولید کند .رکس میگوید: “ما در حال تلاش برای تدریس سیستم Bit by Bit برای ساخت موسیقی هستیم.” ” در مراحل اولیه قرار دارد  اما در حال بهتر شدن است .”

در بلند مدت، رکس امیدوار است که هوش مصنوعی جوکدک در قالب اپ و در فضاهایی غیر از یوتیوب مانند اینستاگرام و اسنپ چت در دسترس باشد. او گفت: “هدف ما خیلی بیشتراز سازندگان ویدیو در یوتیوب است.” “این می تواند راهی باشد برای همه کسانی که نیاز دارند در هر شرایطی موسیقی خلق کنند.”

منبع :

وب سایت telegraph